יעוץ זוגי

יעוץ זוגי אונליין וטיפול זוגי אונליין: מצא את ההבדלים

זוגות רבים מחליטים בשלב כלשהו בקשר, להיעזר באיש מקצוע. הסיבות לכך יכולות להיות רבות: משבר של בגידה, דיכאון של אחד מבני הזוג, חרדה של אחד או שני הצדדים מהתקדמות הקשר, מריבות מרובות, קשיים בהסכמה על התנהלות מול הילדים ועוד. כאשר בני הזוג חיים בחו"ל ומעוניינים באדם שמכיר את התרבות ממנה הם מגיעים ואת השפעות המגורים במדינה זרה – הם מחפשים פעמים רבות טיפול זוגי מרחוק (טיפול זוגי באינטרנט). ישנם זוגות רבים הפונים לאיש מקצוע דווקא בתחילת הקשר כשהכל עוד טוב,  כדי ליצור בסיס זוגי איתן וזה לדעתנו צעד נכון, חשוב וכדאי. בין אם בתחילת הקשר ובין אם אחרי 3 ילדים ו 8 נכדים, על מנת לבחור את סוג המענה הנכון, יש להבין את ההבדלים בין המונחים טיפול זוגי ויעוץ זוגי (או בין טיפול זוגי אונליין ליעוץ זוגי אונליין במקרה שלנו), אם כי נציין מראש שהגדרתם איננה חד משמעית ולא ממש מעוגנת בחוק בישראל.

מה ההבדל בין יעוץ זוגי אונליין לטיפול זוגי אונליין וכיצד לדעת מה מהם יותר מתאים למצב של בני הזוג?

יעוץ זוגי לעומת טיפול זוגי – הבדלים בהכשרת המטפל

היבט אחד שמבחין בין יעוץ זוגי לטיפול זוגי, הוא טכני לחלוטין והוא הכשרת והסמכת המטפל.
על מנת להיקרא מטפל זוגי בישראל, יש לעבור לימודים נרחבים, לטפל תחת הדרכה מאות שעות ולאחר שנים רבות של למידה וניסיון, ניתן לקבל הסמכה מהאגודה לטיפול זוגי ומשפחתי.
כמובן שיש יתרונות רבים לבחירת מטפל שעבר הכשרה מעמיקה וקבל הסמכה מתאימה, אך לעיתים ניסיון של מטפל ספציפי או אישיותו יכולים בהחלט להוות סיבה טובה לפנות אליו ליעוץ זוגי גם אם איננו בעל הסמכה של מטפל זוגי.
ישנם קורסים שונים, לימודי תעודה והכשרות רבות לייעוץ זוגי, כך שמי שמסיים הכשרה כזו יכול להיקרא יועץ זוגי מפני שעל מנת להיות יועץ זוגי אין צורך בהסמכה מאיגוד מסודר. לפיכך ישנם יועצי זוגיות רבים שההכשרה שלהם אינה נרחבת אך אנשים פונים אליהם בשל המלצות שקבלו על אותו מטפל או מחוסר היכרות עם ההבדל בין יועץ זוגי למטפל זוגי.

יעוץ זוגי אונליין לעומת טיפול זוגי אונליין – הבדלים באופי התהליך

דרך נוספת לראות את ההבדל בין יעוץ זוגי לטיפול זוגי קשורה לתהליך עצמו. כשמדברים על יעוץ זוגי, מדובר בד"כ על מפגש אחד או מספר מפגשים בודדים, שמטרתם לענות על שאלה ספציפית, לתת חוות דעת על נושא ספציפי. הנושא יכול להיות גדול מאד כמו "האם אנו מתאימים כזוג", אך הפנייה אל היועץ תהיה על מנת לקבל ממנו סוג של עצה או תשובה הנגזרת מהאופן שבו הוא מתרשם מהסיטואציה.

טיפול זוגי לעומת זאת, הנו תהליך שאינו בהכרח ארוך יותר מייעוץ אך הדגש בו הוא על תהליך של שינוי שבני הזוג עושים על בסיס המפגשים עם המטפל. אם ביעוץ זוגי בני הזוג מתארים ליועץ את תמונת המצב והוא מנסה לחוות דעה או לכוון את הזוג מה לעשות באותה נקודה, הרי שבטיפול זוגי המטפל ייתן לזוג כלים, שעורי בית או פשוט יציע להם דרכי הסתכלות שונות על המצבים הבעייתיים, אותם הם יצטרכו לתרגל במהלך השבוע.

הן בטיפול זוגי אונליין והן בייעוץ זוגי אונליין גורם חשוב להצלחת הטיפול הוא החיבור של בני הזוג למטפל/ת תוך תחושה של שני הצדדים שהיא רואה אותם ורוצה בטובתם. ביעוץ וטיפול זוגי אונליין, יכולה להיווצר בהתחלה תחושה של ריחוק ביחס למטפל מעצם העובדה ששני בני הזוג יושבים באותו חדר, אך והמטפל "מבודד" מעבר למסך, אבל מטפלים המיומנים בטיפול זוגי אונליין, יודעים להנכיח את עצמם וליצור את הקשר כך שמתקיימת חוויה עוטפת, מחזיקה ונוכחת למרות היבשות שמפרידות בין הזוג לבין המטפל.