איך להיות מאושר ?

איך להיות מאושר? מסקנות ממחקרים על אושר

לכולנו ברור שממש משתלם להיות מאושרים. זה יותר זול, בריא וכייף, אבל לצערי אני שומעת על יותר ויותר אנשים שוויתרו על האפשרות להיות מאושרים. משפטים כמו "החיים הם הרבה קושי ורגעים קטנים של אושר" נשמעים בגרסאות שונות, וכשאדם אומר לכם שהוא מאושר, תודו שאתם בדרך כלל סקפטיים…
למה? כי אף אחד לא מסביר לנו איך להיות מאושרים.

אנסה להביא כאן את עולם המחקר על אושר ליישום נגיש להגדלת האושר שלכם. אבל אזהרה חשובה קודם לכן למניעת אכזבות: נראה שהדברים שאכן הוכחו כמגדילים את האושר שלנו הם ממש ממש ממש פשוטים. ממש בהישג ידנו וממש קלים ליישום. למה זו אזהרה? כי הם כל כך פשוטים שאנשים לעיתים נוטים לקרוא את ההוראות ולחשוב שזה מספיק גם בלי לבצע אותן. וזה הבדל מאד מאד חשוב! 

אז להלן משימה קלה שהוכחה כמגדילת אושר באופן מובהק.
כל לילה לפני השינה, כתבו (ואם אין כוח אז חישבו) על 3 דברים טובים שהתרחשו במהלך היום שחלף, והגדירו כיצד תרמתם לכך שהם התקיימו בחייכם.
לדוגמא:
אם בקרה אותי היום חברה נחמדה, אז אכתוב שדנה בקרה אותי ושהקשר שלי לזה הוא העובדה שאני משתדלת להשקיע בחברות איתה.
אם הלכתי לשיעור יוגה שנהניתי ממנו אז אכתוב את זה ושהקשר שלי לזה הוא שבחרתי לעשות מאמץ ולדאוג לבריאות שלי במקום לשבת בבית.
אם היה לי רגע של תחושה נעימה בעודי נוהגת ברכב ושומעת רדיו, אכתוב את זה ושהקשר שלי לזה הוא שאני יכולה להנות משיר טוב ולהעריך אותו.

המחקר שעל בסיסו אני כותבת את הדברים הללו הראה שאם מתמידים בכך למשך שבוע אחד בלבד, חל שינוי מיידי ברמת האושר שמגיע לשיא כחצי שנה לאחר אותו שבוע!
בשל היות המחקר כה מפתיע, חזרו על תוצאותיו במדינות שונות והתוצאה חזרה על עצמה שוב ושוב.
מחכה לשמוע איך זה עבד אצלכם!

להלן פרטי המחקר למשקיעים:
Positive Psychology Progress: Empirical Validation of Interventions.

Martin E. P. Seligman & Tracy A. Steen University of Pennsylvania Nansook Park University of Rhode Island & Christopher Peterson University of Michigan

(final revision, April 22, 2005)